ניתוחים אסתטיים

ניתוחי הרמת עפעפיים עליונים וניתוחי עפעפיים תחתונים

ניתוח עפעפיים עליונים

צניחת עפעפיים הינה תלונה שכיחה מאד באוכלוסיה בעיקר בקרב בני ה-40 פלוס וניתוח להרמת עפעפיים הינו מהניתוחים הקוסמטיים השכיחים בעולם. למרות שמו, לא מדובר בפעולה אמיתית של הרמת עפעפיים, כיוון שלרוב גובה העפעף והמרווח בין העפעף העליון והתחתון תקין, אלא מדובר בניתוח להסרה של קפלי עור עודפים ומיותרים הגורמים לעפעף מראה נפול ועייף. עודפי העור (DERMATOCHALASIS) נגרמים בדרך כלל בגלל שינויים מבניים של עור העפעפיים בעיקר איבוד הרקמה האלסטית הנותנת לעור את המראה החלק והמתוח. איבוד הסיבים האלסטיים מושפע מגיל המטופל, חשיפה לשמש, נתונים גנטיים משפחתיים וכן חשיפה לעישון ממושך.

כתוצאה מכך העור מתארך, נופל ומסתיר את העפעף ויוצר מראה עייף ומבוגר, בנשים גורם למריחה של האיפור ובמקרים קשים במיוחד, בעיקר באנשים מבוגרים, עודפי עור מרשימים עשויים להפריע בציר הראיה ולגרום להפרעה בשדה הראיה.

ניתוח הרמת עפעפיים עליונים ( UPPER EYELID BLEPHAROPLASTY) הינו ניתוח בו מוסרים עודפי העור בצורה מבוקרת. לעיתים נראית גם נפיחות בחלק הפנימי של העפעף קרוב לגשר האף. נפיחות זו נגרמת עקב בלט שומני מארובת העין ובמקרים אלה השומן מוסר אף הוא במהלך הניתוח. הניתוח מבוצע באזור קפל העפעף כך שאזור הניתוח מוסתר ברובו בתוך קפל זה. הניתוח אינו מצריך הרדמה כללית ומבוצע בהרדמה מקומית עם תוספת של טשטוש קל ומבוצע במסגרת אשפוז יום קצר.

החלמה לאחר הניתוח

כאב באזור הניתוח הינו נדיר מאד. אם זאת, אזור העפעפיים הוא עדין וניתוח עפעפיים גורם לנפיחות שמלווה בדרך כלל גם בשטפי דם תת עוריים. קומפרסים קרים על העפעפיים מורידים את הנפיחות ומקטינים את שטפי הדם ומקצרים את זמן ההחלמה. רוב הנפיחות ושטפי הדם נעלמים בתוך כשבוע כאשר השאריות חולפת לאחר כשבוע נוסף. הצלקת הניתוחית מחלימה לרוב תוך מספר שבועות ובמידת הצורך לאחר כשבועיים ניתן להסתירה באמצעים קוסמטיים עד להיעלמותה הסופית.

ניתוח עפעפיים תחתונים

נפיחות הולכת וגדלה עם הזמן הינה התלונה השכיחה ביותר באזור העפעף התחתון.
אותן “שקיות” מתחת לעיניים נוצרות מבלט של השומן הארובתי עקב חולשת הרקמות התומכות בעפעף.
בלט השומן יוצר מראה עייף ומבוגר לעיתים עם צל כהה מתחת לעפעף ושקע עמוק סביבו.
לעיתים הבלט מלווה גם בקפלי עור מיותרים שיש להסירם.
בניתוח עפעף תחתון אנו מסירים באופן חלקי ומבוקר חלק מהשומן הארובתי ולעיתים יש צורך בפיזור חדש של השומן בתוך העפעף.
קפלי עור מיותרים מוסרים אף הם בזמן הניתוח אם כי בצורה שמרנית למנוע שינוי במנח העפעף.
במקרים רבים אין צורך בהסרת קפלי עור ואז ניתן לבצע את הניתוח דרך חתך פנימי ללא חתך בעור.

התכנית הניתוחית של ניתוח עפעף תחתון מותאמת לכל חולה בנפרד לפי הממצאים בבדיקה הטרום ניתוחית ומבוצעת בניתוח אחד.
ניתוח עפעף תחתון מבוצע בהרדמה הכללית, או בהרדמה מקומית עם טשטוש במסגרת אשפוז יום והמטופל משוחרר לביתו באותו יום.

החלמה לאחר הניתוח

לרוב לא נראים סימנים לאחר הניתוח, לעיתים עשויה להופיע נפיחות קלה או שטפי דם קלים שחולפים תוך זמן קצר. במידה ויש צורך בהסרת קפל עור הצלקת הניתוחית נעלמת לרוב די מהר ועד אז ניתן להסתירה באמצעים קוסמטיים.

ד”ר אלן פלג – רופא ומנתח עיניים מומחה לניתוחים קוסמטיים ורפואיים של העפעפיים, דרכי הדמעות וארובה

לפרטים וייעוץ התקשרו למספר..073-7593787 או פנו אלינו בהודעה