טיפול בדרכי דמעות

ניתוחי דרכי דמעות, ניתוח דמעת יתר וטיפול בעין יבשה

טיפול בבעיות בדרכי דמעות

ניתוח דרכי דמעות, ניתוח דמעת יתר, טיפול בעין יבשה

בזמן בדיקת החולה עם דמעת אנחנו עשויים למצוא שאזור מסוים בדרכי הדמעות חסום ולא מאפשר מעבר הדמעות לחלל האף והגרון . מטרת הטיפול תהיה לפתוח מחדש את מעבר הדמעות. הניתוח הנדרש תלוי במיקום החסימה.

כאשר ישנה היצרות או חסימה בפתח דרכי הדמעות השטחי מספיקה הרחבה של פתח הכניסה לדרכי הדמעות (PUNCTUPLASTY). לעיתים תידרש השחלה של צינורית סיליקון קטנה לתוך תעלת הדמעות כשתפקידה להרחיב ולשמור את דרכי הדמעת פתוחים. צינורית זו אינה מורגשת ומוסרת לאחר מספר שבועות. במידה והחסימה עמוקה יותר, בתעלה המובילה את הדמעות לחלל האף (NASO LACRIMAL DUCT), יתכן ויהיה צורך בניתוח מעקף של התעלה החסומה בניתוח שנקרא (DCR DACRYOCYSTORHINOSTOMY). בניתוח דרכי דמעות זה אנו יוצרים מעבר חדש לאף תוך עקיפת האזור החסום. ניתוח זה מבוצע כבר למעלה מ-100 שנה עם אחוזי הצלחה מצוינים.

ד”ר אלן פלג מבצע את הניתוח בצורה מיוחדת דרך הנחיר ללא חתך עורי וללא חשש מצלקת. בסוף הניתוח מושחלת צינורית מסיליקון לתוך התעלה החדשה וזו עוזרת למנוע את סגירתה בתהליך ההחלמה ומגבירה את סיכויי ההצלחה של הניתוח. הצינורית אינה מורגשת והיא מוסרת לאחר מספר שבועות.

במקרים קשים יותר כאשר מערכת הדמעות חסומה כולה לא ניתן לבצע את ניתוח ה- DCR שהוזכר קודם ויש צורך בהכנסת צינורת קבועה שתנקז את הדמעות – (CDCR CONJUNCTIVO DACRYO CYSTO RHINOSTOMY). צינורית זו עשויה זכוכית ויושבת בפינת העפעפיים לכוון האף ולרוב אינה נראית ואינה מפריעה.

תהליך ההחלמה מניתוח דרכי דמעות

ניתוחי דרכי דמעות אינם קשים ותהליך ההחלמה מהם הוא מהיר. נפיחות ושטפי דם קלים צפויים באזור הניתוח. בעזרת קומפרסים קרים ומשחה אנטיביוטית אלה חולפים לאחר כשבוע עד שבועיים. במקרים רבים הדמעת נעלמת כבר מספר ימים לאחר ניתוח דרכי דמעות ובאחרים עשוי להמשך עד להוצאת הצינורית הזמנית.

ניתוח דמעת יתר

דמעת יתר- למה זה קורה?

דמעת יתר הינה מצב בו העין מתמלאת בדמעות או שהדמעות זולגות על הלחיים ללא סיבה נראית. דמעת יתר נגרמת מייצור עודף של דמעות או מחסימה בדרכי הדמעות המנקזים את הדמעות מהעין. הסיבות לייצור עודף של דמעות הן רבות והמשותף לכולן היא גירוי חיצוני של העיניים. בין הסיבות השכיחות ניתן למנות דלקות עיניים, אלרגיות, ריסים הנוגעים בגלגל העין, חשיפה כרונית לחומרים מגרים או, באופן פרדוקסלי , דווקא מיובש של העין. בהיעדר אחת מסיבות אלה יש לחפש חסימה במערכות הניקוז של הדמעות.

דמעת יכולה להיות חריפה וקצרת מועד או כרונית שמלווה את החולה חודשים או שנים רבות.
בבדיקה במרפאה המטופל יישאל לגבי אפשרות חשיפה לגורמים העשויים לגרות את העיניים ותבוצע בדיקה מקיפה של העיניים לאיתור דלקות עיניים, ריסים לא תקינים, הפרעות בשטח הפנים של העיניים או הפרעה במנח העפעפיים וחסימות בצינורות הניקוז של הדמעות.
בין היתר בזמן הבדיקה תבוצע שטיפה של דרכי הדמעות בעזרת צינורית עדינה לוודא מעבר נוזל תקין בדרכי הדמעות.

דרכי הטיפול בדמעות יתר

כיוון שיש גורמים רבים להיווצרות דמעת כך גם הטיפול בדמעת שונה מאדם לאדם. הטיפול עשוי להיות שמרני כגון טיפול בדלקת עיניים, הסרת ריסים בולטים או במקרים של יובש, טיפול בתחליפי דמעות. במידה ומזוהה חסימה בדרכי הדמעות יהיה צורך להסיר את החסימה ולאפשר חידוש זרימת הדמעות מהעין. טיפולים בחסימות דרכי הדמעת מצריכות לרוב ניתוח כאשר סוג הניתוח משתנה בהתאם למיקום החסימה.

עין יבשה

עין יבשה – מתי תופעה זאת ניגרמת

עם הגיל אנשים רבים סובלים מעין יבשה, היובש נגרם בגלל ירידה בהפרשת הדמעות הבסיסית השומרת על לחות גלגל העין או בגלל ירידה בכמות או באיכות השכבה השומנית של הדמעות המונעת את התאיידות הדמעות. הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים. ברוב המוחלט של המקרים יובש בעיניים גורם לתלונות קלות של אי נוחות וצריבה קלה שמוקלים בעזרת הזלפת טיפות של תחליפי דמעות.

לעיתים היובש עשוי להיות קשה כל כך שיגרום להתייבשות בשכבות החיצוניות של העין שעשוי לגרום אפילו לנזק לקרנית עד כדי פגיעה בראייה אך מקרים אלה נדירים למדי. ברוב המקרים בעיית העין היבשה הינה בעיה מקומית של העיניים אך ישנם מקרים שהיובש הינו חלק ממחלה סיסטמית אוטואימוניות כגון מחלות פרקים, במקרים אלו יש צורך בברור מעמיק יותר.

דרכי טיפול בעין יבשה

הטיפול ביובש בעיניים הינו לרוב שמרני וקל, זילוף של טיפות תחליפי דמעות שיש בהם מרכיבים הדומים לאלו שבשכבת הדמעות הטבעית שומרים על לחות העיניים, מקלים על התלונות ושומרים על גלגל העין.

במקרה וזילוף תחליפי הדמעות מקל על תחושת היובש אך יש צורך בזלוף תכוף מידי ההופך כבר למטרד, יש אפשרות לשים פקקים קטנים בפתחי מערכת הדמעות החוסמים את ניקוז מעט הדמעות הטבעיות שעדיין נמצאות בעין .ההכנסה של הפקקים קלה ונעשית במרפאה ללא צורך בניתוח, הפקקים אינם מפריעים ויכולים להישאר זמן רב.

ישנם טיפולים נוספים ליובש ובכל מקרה התאמת הטיפול המתאים תעשה לאחר התייעצות ובדיקה במרפאה.

רוצים לקבוע בדיקה?

התקשרו לד``ר פלג למספר..073-7593787 או פנו אלינו בהודעה